Godło Rzeczpospolitej Polskiej  Zespół Szkół Sportowych im. J. Kusocińskiego w Zabrzu  Zespół Szkół Sportowych im. J. Kusocińskiego w Zabrzu  Zespół Szkół Sportowych im. J. Kusocińskiego w Zabrzu  Zespół Szkół Sportowych im. J. Kusocińskiego w Zabrzu  Zespół Szkół Sportowych im. J. Kusocińskiego w Zabrzu 

Historia naszej szkoły

Zespół Szkół Sportowych wyrasta z odwiecznych tradycji sportowych żywych na terenie Zaborza (dzielnica Zabrza).

Obecnie szkoła mieści się w budynku, który powstał w 1890 r. i był siedzibą żeńskiej szkoły powszechnej. Po II wojnie światowej w grudniu 1945 r. powołano tu do życia koedukacyjną Szkołę Podstawową nr 19.

Dyrektorami szkoły przez te lata kolejno byli: Zygmunt Dzik, Stanisław Szota, Barbara Pobocha, Barbara Stanisławiszyn, a od 2007 do 2008 roku szkołą kierowała Sylwia Wołczyńska. Obecnie dyrektorem szkoły jest Wioletta Stępień.

1987 - przekształcenie szkoły w Szkołę Sportową,
1988 - nadanie szkole imienia wybitnego sportowca polskiego - Janusza Kusocińskiego,
1992 - zmiana statusu szkoły na Szkołę Mistrzostwa Sportowego,
1998 - utworzenie Zespołu Szkół Sportowych.

Trzy dyscypliny sportowe dominują w naszej szkole: piłka ręczna, piłka nożna i gimnastyka sportowa.

Piłka ręczna Piłka nożna Gimnastyka sportowa

Szkoła ma duże tradycje związane z piłką ręczną. Można stwierdzić, że piłka ręczna i Szkoła Podstawowa nr 19, (potem Szkoła Sportowa, a obecnie Zespół Szkół Sportowych), to jedno. Wielu uczniów to reprezentanci Polski, między innymi: Harald Szyguła, Jakub Pagos, Franciszek Cholewa, Edgar Wieczorek, Henryk Małek, Rafał Rychlewski, Aleksander Kruszeń i Radosław Jankowski. Z ekstraklasą i I Ligą związani są: Janusz Bykowski, Michał Szolc (Niemcy), Łukasz Pyzik, Marek Janecki, Remigiusz Lasoń, Tomasz Rosiński, Łukasz Borecki, Robert Tatz, Arkadiusz Miszka, Łukasz Kulak, Arkadiusz Kowalski, Mariusz Kalisz, Lech Kryński, Artur Żywiałkowski, Kacper Wydmuch (I Liga- Szwecja), Grzegorz Giebel, Daniel Godzik, Paweł Lisowski, Robert Borowiec, Karol Borowiec, Łukasz Szlingier, Wojciech Klementowicz, Sebastian Zapora, Dawid Chrapusta i Paweł Owczarek.
Do 2002 roku uczniowie naszej szkoły zdobywali trzydziestokrotnie Mistrzostwo Śląska w różnych kategoriach wiekowych, byli Mistrzami Makroregionu Śląskiego. Drużyna rocznika 1983 zajęła pierwsze miejsce w nieoficjalnych Mistrzostwach Polski w Kępnie.
Największe sukcesy szkoły związane są z młodzikami starszymi. Ta grupa wiekowa często grała w finałach Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży. Drużyna rocznika 1962/63, prowadzona przez Piotra Deptę zdobyła Mistrzostwo Śląska i zajęła IV miejsce w Mistrzostwach Polski (Puchar "Sportu"). W 1993 roku drużyna prowadzona przez Tego samego trenera sięgnęła po dwa medale - Mistrza Polski oraz złoty medal Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
Drużyny pod kierunkiem trenerów: Marka Płatka (rocznik 85) i Krzysztofa Działo (rocznik 81, 84) zdobyły brązowy medal Mistrzostw Polski.
Rocznik 77 zajął VI miejsce, a rocznik 88 został wice Mistrzem Polski.

W 2008 roku uczniowie z klasy III LP w Kościerzynie zostali Mistrzami Polski.

Wszystkie te sukcesy zawdzięczamy kadrze trenerskiej przez wiele lat pracującej z chłopcami. Zasłużeni dla szkoły trenerzy - nauczyciele to: Piotr Depta, Marek Płatek, Krzysztof Działo, Zygfryd Tobolewski, Kazimierz Wróblewski i Janusz Bykowski. W roku szkolnym 2006/2007 w ZSS zostały otworzone dwie klasy piłki ręcznej dla dziewcząt.

Piłka ręczna kobiet

Mamy nadzieję, że i te drużyny zaczną wkrótce odnosić sukcesy. Nad tą dyscypliną sportową czuwa mgr Andrzej Ślęzak.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Wspierania Sportu Młodzieżowego "PROMOTOR", na terenie Zabrza w szkołach podstawowych oraz gimnazjach utworzono klasy sportowe gdzie dzieci i młodzież trenują piłkę nożną. Nasi uczniowie uczestniczą w rozgrywkach trampkarzy na szczeblu podokręgu Zabrze. Rocznik 1991 w sezonie rozgrywkowym 2001/2002 zajął pierwsze miejsce w swoim roczniku wśród 12 startujących zespołów. Ich trenerem był mgr Zdzisław Iwański (trener I klasy piłki nożnej).

Rocznik 92 został Wicemistrzem Zabrza Szkół Gimnazjalnych w piłce nożnej 2006/2007 (trener: Henryk Bąk). Uczniowie: Łukasz Gałosz, Dawid Dawidziuk, Damian Kozok, Mateusz Lebek, Marcin Galus, Przemek Mazurek i Robert Gąsiorek zostali powołani do drużyny Górnika Zabrze SSA. W Młodzieżowej Ekstraklasie grają: Dawid Paliwoda, Piotr Krakowiak, Kamil Łysiak i Krzysztof Papież (rocznik 91).

Uczennice Szkoły Mistrzostwa Sportowego trenują gimnastykę sportową w klubie "Iskra" Zabrze, a także w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich. Zajęcia dydaktyczne odbywają się w Zespole Szkół Sportowych. Klasy gimnastyczne zostały powołane do życia w 1986 roku stwarzając dziewczętom możliwość spokojnego realizowania zajęć programowych.
W ciągu wielu lat z tej szkoły wyszły wybitne gimnastyczki sportowe, mistrzynie i wicemistrzynie Polski, reprezentantki Polski w różnych zawodach na arenie europejskiej i światowej (Francja, Chiny, Japonia, Czechy, Belgia, Australia, Anglia, Niemcy). Należa do nich: Aneta Cuber, Joanna Uracz, Bożena Sobolewska, Wiktoria Weselak, Agnieszka Supińska, Monika, Joanna i Małgorzata Skowrońskie, Weronika Mazur, Wioletta Wolny, Anna Sztetner, Monika Łężniak i Joanna Litewka.

Możemy pochwalić się znaczącymi sukcesami. Jako szkoła, wielokrotnie zdobywaliśmy Puchar Kuratora we współzawodnictwie szkół sportowych. Joanna Skowrońska jest pierwszą zawodniczka, która po 24 - letniej przerwie reprezentowała Polskę w gimnastyce Sportowej na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney 2000, zajęła III miejsce w finale Pucharu Świata (skok) Glasgow 2000. Drużynowo gimnastyczki zajęły punktowane miejsca w Tian Jaien - Chiny (20 miejsce) i na Mistrzostwach Europy - Paryż 2000 (10 miejsce). Anna Sztetner była zawodniczką, która wykonała po raz pierwszy na świecie nowy skok nazwany w przepisach FICK jej nazwiskiem. Do najdłużej pracujących trenerów należą: Krystyna Sobolewska, Teresa Supińska, Danuta Bomba i Leonard Morciniec. Dzięki staraniom mgr Barbary Stanisławiszyn w Zabrzu powstał w 1996 roku Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, w którym do najważniejszych imprez sportowych w Polsce i na świecie, przygotowywane są zawodniczki z całej Polski.